Leidimas gyventi Lietuvoje
Kas yra leidimas laikinai gyventi Lietuvos Respublikoje?
Leidimas laikinai gyventi Lietuvos Respublikoje (toliau – leidimas laikinai gyventi) – tai dokumentas, suteikiantis užsieniečiui teisę laikinai gyventi Lietuvos Respublikoje jame nurodytą laiką.
Kas gali gauti leidimą laikinai gyventi?
Leidimas laikinai gyventi Lietuvos Respublikoje išduodamas užsieniečiui, kuris nėra Europos Sąjungos valstybės narės pilietis (prašymo pildymo pavyzdys pateikiamas 1 priede). Jis paprastai išduodamas vieneriems metams, tačiau gali būti išduotas ir trumpesniam laikui. Lietuvių kilmės asmenims ir užsieniečiams, išsaugojusiems teisę į Lietuvos Respublikos pilietybę, leidimas laikinai gyventi išduodamas penkeriems metams.
Užsieniečių teisinę padėtį reglamentuojančio įstatymo „Dėl užsieniečių teisinės padėties“ 40 str.nustatyti leidimų laikinai gyventi išdavimo užsieniečiams pagrindai.
Leidimas laikinai gyventi gali būti išduodamas užsieniečiui, jeigu:
- jis išsaugojo teisę į Lietuvos Respublikos pilietybę (41 str.),
- yra šeimos susijungimo atvejis (43 str.),
- jis ketina dirbti (44 str.),
- jis ketina užsiimti teisėta veikla (45 str.),
- jis ketina mokytis (46 str.),
- yra nustatyta globa (rūpyba) (47 str.),
- jis yra ar buvo prekybos žmonėmis auka ir bendradarbiauja su ikiteisminio tyrimo įstaiga arba teismu kovojant su prekyba žmonėmis ar su nusikaltimais, susijusiais su prekyba žmonėmis (49 (1) str.) ,
- jis ketina atlikti mokslinius tyrimus 49(2) str.
Leidimas laikinai gyventi taip pat gali būti išduodamas užsieniečiui, jeigu jam suteikta laikinoji ar papildoma apsauga, dėl pavojingos organizmo būklės jis negali išvykti ir jam reikalinga neatidėliotina būtinoji medicinos pagalba, taip pat jeigu užsieniečio negalima išsiųsti iš Lietuvos Respublikos.
Leidimo laikinai gyventi išdavimas užsieniečiui, kuris ketina užsiimti teisėta veikla
Leidimas laikinai gyventi gali būti išduodamas užsieniečiui, kuris ketina užsiimti teisėta veikla Lietuvos Respublikoje, kai jis:
1) įregistruoja įmonę, įstaigą ar organizaciją Lietuvos Respublikoje kaip savininkas arba bendraturtis, kurio turimo įmonės įstatinio kapitalo dielies nominalioji vertė turi sudaryti ne mažiau kaip 50 tūkstančių litų, ir jo buvimas Lietuvos Respublikoje yra būtinas siekiant įmonės, įstaigos, organizacijos tikslų bei vykdant veiklą;
2) yra įmonės, įstaigos ar organizacijos, įregistruotos Lietuvos Respublikoje, vadovas ar įgaliotas atstovas, jeigu pagrindinis jo atvykimo tikslas yra darbas įmonėje, įstaigoje ar organizacijoje;
3) Lietuvos Respublikoje ketina užsiimti teisėta veikla, kuriai nereikia gauti leidimo dirbti ar leidimo vykdyti tam tikrą veiklą.
Kiek laiko nagrinėjamas užsieniečio prašymas išduoti leidimą laikinai gyventi?
Užsieniečio prašymas išduoti pirmąjį leidimą laikinai gyventi turi būti išnagrinėtas ne vėliau kaip per 6 mėnesius nuo prašymo pateikimo atitinkamoje institucijoje dienos, o užsieniečio, turinčio Europos Sąjungos valstybės narės išduotą ilgalaikio gyventojo leidimą gyventi, – per 4 mėnesius nuo prašymo pateikimo atitinkamoje institucijoje dienos.
Užsieniečio prašymas pakeisti (t. y. išduoti naują) leidimą laikinai gyventi išnagrinėjamas ne vėliau kaip per 2 mėnesius nuo prašymo pateikimo dienos. Dėl šio leidimo turi būti kreipiamasi likus ne mažiau kaip dviem mėnesiams iki turimo leidimo laikinai gyventi galiojimo laiko pabaigos, bet ne anksčiau kaip prieš 4 mėn. iki turimo leidimo galiojimo laiko pabaigos.
Užsieniečiui gali būti atsisakoma išduoti ar pakeisti leidimą laikinai gyventi, jeigu nustatomas bent vienas iš pagrindų, nurodytų įstatymo „Dėl užsieniečių teisinės padėties“ 35 straipsnyje.
Comments are closed